Црква „Св. Ѓорѓи“ - Боиште

црква во Боиште, Демирхисарско

Св. Ѓорѓицрква во демирхисарското село Боиште. Му припаѓа на Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Ѓорѓи

Фреска од црквата со св. Ѓорѓи во средината

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Сопотничка
Местоположба

Карта

Координати 41°11′49.41″N 21°5′58.53″E / 41.1970583° СГШ; 21.0995917° ИГД / 41.1970583; 21.0995917
Место Боиште
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено 1850
Живопис 1878
Архитектонски опис

Храмот е граден во две фази.[1] Првата е од 1850 година,[1] што е означено над влезот.[2]

Црквата има правоаголен облик со седумстрана апсида на запад, која е покриена архитравно.[3] Западниот влез е обликуван со релјефни камени пиластри и над него има камен релјефен крст.[2] Апсидата, венецот, окната и аглите се изградени од делкан бигор. Покривот е калкански, првично покриен со камени плочки, а подоцна со ќерамиди. Таваницата внатре е со штици и опшивни лајсни. Северниот и јужниот ѕид се живописани со фрески во 1878 година.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби - Општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 14. ISBN 978-608-65616-4-2.
  2. 2,0 2,1 „Боиште“. Мој Роден Крај. Архивирано од изворникот на 2018-08-20. Посетено на 20 август 2018.
  3. 3,0 3,1 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби - Општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 15. ISBN 978-608-65616-4-2.

Надворешни врски

уреди