Црква „Св. Ѓорги“ - Горенци (Костурско, XVIII век)

црква во Горенци, Костурско од XVIII век

Свети Ѓорѓи, месно наречена и Свети Ер (грчки: Αγίου Γεωργίου),[1]црква во југоисточниот дел на селото Горенци, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[2]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Поглед на црквата
40°30′12″N 21°22′50″E / 40.50333° СГШ; 21.38056° ИГД / 40.50333; 21.38056Координати: 40°30′12″N 21°22′50″E / 40.50333° СГШ; 21.38056° ИГД / 40.50333; 21.38056
МестоГоренци, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршенао. 1770
Управа
Архијерејско намесништвоГоренско
ЕпархијаКостурска
Икона на Света Катерина од црквата.

Храмот и изградне во втората половина на XVIII век, околу 1770 г. Првобитно била трикорабна базилика со дрвен покрив со ќерамиди, живописана припрата, наос и светилиште. Денес е зачуван само мал дек од изворниот изглед — жртвеникот и дел од наосот, околу 2 м. Зачувани се четиристолбен кивот (балдахин) на Чесната трпеза, убав резбан иконостас со вредни икони и украсен таван.[3] Во 1996 г. оваа црквичка и истоимената гробишна црква во селото се прогласени за заштитени споменици на културата.[2]

Од 1897 г. до Илинденското востание во 1903 г. црквата била под врховенството на Бугарската егзархија.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Адамов, Лев (2014). История на с. Горенци, Костурско (Македония) (PDF). София: Издава Библиотека Струмски. стр. 5. ISBN 978-619-7212-06-8.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/53232/1568 π.ε./22-12-1995 - ΦΕΚ 49/Β/19-1-1996“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 9 јануари 2015.
  3. Β. Στυλιάδη, Μνημεία της Κορησού 1. Ο Μικρός Ναός του Αγίου Γεωργίου (ΙΗ΄ αιών), Εφημ. Η Κορησός, του Επιμορφωτικού Συλλόγου Κορησού «Άγιος Διονύσιος», έτος 2009/20 Απρίλιος, αρ. φυλ. 220, σ.σ. 10, 12