Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Долно Клештино

црква во Долно Клештино, Леринско

Рождество на Пресвета Богородица (грчки: Γεννήσεως της Θεοτόκου) — преродбеничка црква во селото Долно Клештино, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2][3]

Рождество на Пресвета Богородица
Γεννήσεως της Θεοτόκου
Влезот на црквата
Карта
40°51′6.1″N 21°23′59.3″E / 40.851694° СГШ; 21.399806° ИГД / 40.851694; 21.399806
МестоДолно Клештино, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типеднокрабен
Стилпреродбенички
Изградба1835
Управа
Архијерејско намесништвоЛеринско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска
Фреска со казните на грешниците во пеколот.

Според ктиторскиот натпис, црквата е изградена за време на митрополитот Неофит Мeгленски, веројатно во 1835 г. Според месното предание, на тоа место имало постар храм.[2] Според други податоци, подигната е во 1820 г.[3]

Црквата претставува еднокорабен храм со полукружна апсида, женска црква на запад и трем на запад и југ. Живописана е со фрески од 1844 г., дело на зографот Јован од тесалискиот град Трново според натписот на јужната влезна врата. Подоцна се зографисани претставите на пророците во осумаголната псевдокупола и фреската на Архангелите на јужниот ѕид однадвор.

Црквата е прогласена за заштитен споменик на културата во 1995 г.[2]

Во црквата се чуваат антички мермерни плочи со релјефи. Една од нив, чувана до 1912 г., имала димензии од 1 × 0,8 м и релјефен приказ на петчлено семејство со натпис Δώρον Δωροθέω („Давам дар“).[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον. Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 576. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-05-10.
  2. 2,0 2,1 2,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/58260/1341/5-1-1995 - ΦΕΚ 165/Β/10-3-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-05-18. Посетено на 15 мај 2015.
  3. 3,0 3,1 Στρέζου, Ελένη (Δεκέμβριος 2014). Η Εκπαίδευση και ο Πολιτισμός στη Φλώρινα την περίοδο της Κατοχής και του Εμφυλίου μέσα από τον Τοπικό Τύπο (1940 - 1949). Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (PDF) (грчки). Φλώρινα: Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινα, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. стр. 236. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-01. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  4. Στρέζου, Ελένη (Δεκέμβριος 2014). Η Εκπαίδευση και ο Πολιτισμός στη Φλώρινα την περίοδο της Κατοχής και του Εμφυλίου μέσα από τον Τοπικό Τύπο (1940 - 1949). Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (PDF) (грчки). Φλώρινα: Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινα, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. стр. 238. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-01. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски уреди