Црква Свети Марко (Рим)

Црквата Свети Марко (италијански :San Marco) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 336 година во времето на Папа Марко, реновирана во 833 година во времето на Папа Григориј IV. Денешната црква е изградена со елементи на барокот, и истата е посветена на Свети Марко.

Црква Свети Марко
San Marco
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′45″N 12°28′53″E / 41.895724° СГШ; 12.481448° ИГД / 41.895724; 12.481448

Наводи уреди