Циров (германски: Zierow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Циров
Циров is located in Германија
Циров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Силвија Хене
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 7 м
Население 794 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23968
Повик. бр. 038428
Портал www.kluetzer-winkel.de
Местоположба на Циров во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°55′37″N 11°22′29″E / 53.92694° N; 11.37472° E / 53.92694; 11.37472Координати: 53°55′37″N 11°22′29″E / 53.92694° N; 11.37472° E / 53.92694; 11.37472

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)