Цветан Кузманоски

Цветан Ристев Кузманоски ( 1922 во Миокази, Кичевско1944 во Колари, Кичевско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Цветан Кузманоски
Роден 1922 година
Миокази, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал ноември, 1944
Колари, Кичевско, Македонија
Националност Македонец

Животопис уреди

Бил печалбар, а по занимање пекарски работник. Во НОВ на Македонија стапил во редовите на Петнаесеттата македонска ударна бригада. Со Бригадата учествувал во борбите за ослободувањето на Кичево. Загинал во борбите со балистите, во ноември 1944 година во близината на селото Колари.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 76.