Хорст (германски: Horst) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хорст
Грб на Хорст
Хорст (Лауенбург) во рамките на Германија
Хорст (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Гинтер Нојбер
Основни податоци
Површина 11,93 км2
Надм. височина 52 м
Население 230 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Хорст во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°38′N 10°46′E / 53.633° СГШ; 10.767° ИГД / 53.633; 10.767

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)