Лауенбуршки Езера

Лауенбуршки Езера (германски: Lauenburgische Seen) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Рацебург. Општинската заедница била преименувана на 1 јануари 2007 година во сегашното име од „Рацебург-Ланд“. Нејзиното седиште е во градот Рацебург, иако самиот град не е член на заедницата.

Грб на општинска заедница во округот Војводство Лауенбург

Општинската заедница Лауенбуршки Езера се состои од следниве општини:

 1. Албсфелде
 2. Бек
 3. Брунсмарк
 4. Буххолц
 5. Ајнхаус
 6. Фредебург
 7. Гизенсдорф
 8. Грос Диснак
 9. Грос Гренау
 1. Грос Зарау
 2. Хармсдорф
 3. Холенбек
 4. Хорст
 5. Китлиц
 6. Клајн Цехер
 7. Кулпин
 8. Мехов
 9. Мустин
 1. Погец
 2. Ремниц
 3. Залем
 4. Шмилау
 5. Зедорф
 6. Штерлај
 7. Цитен

53°42′N 10°46′E / 53.700° СГШ; 10.767° ИГД / 53.700; 10.767