Момбаса е втор најголем град во Кенија, кој е сместен на Индискиот Океан. Има големо пристаниште и меѓународен аеродром. Момбаса е центар на туризмот во овој регион. Оригиналното име на арапски јазик е Manbasa; на свахили се нарекува Kisiwa Cha Mvita, што значи „Остров на војна“ заради бројните промени на власта над овој град. Градот е главен во областа наречена со истото име - Момбаса, што е вообичаено за Кенија имињата на областите да се исти како најголемиот град во нив.

Момбаса
Заби од слон во Момбаса
Заби од слон во Момбаса
Момбаса is located in Кенија
Момбаса
Момбаса
Местоположба на Момбаса
Координати: 4°03′S 39°40′E / 4.050° ЈГШ; 39.667° ИГД / -4.050; 39.667
CountryКенија
ProvinceCoast Province
DistrictМомбаса (област)
Управа
 • МајорAhmed Abubakar Mohdhar [1]
Површина
 • Градска295 км2 (114 ми2)
 • Земјишна230 км2 (90 ми2)
 • Вода65 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (1999)
 • Градско707,400[се бара извор]
 • Градскo707,400[се бара извор]
Часовен појасEAT (UTC+3)

НаводиУреди

  1. The Standard, 3 јули 2009: Mombasa mayor earns new term

Надворешни врскиУреди