Холтгаст (германски: Holtgast) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Холтгаст
Селската црква во Фулкум
Селската црква во Фулкум
Селската црква во Фулкум
Грб на Холтгаст
Холтгаст во рамките на Германија
Холтгаст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 4
Градоначалник Герхарт Фрерикс (Ноје Листе)
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.819 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 0 49 71
Портал www.holtgast.de
Местоположба на Холтгаст во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°37′57″N 7°34′57″E / 53.63250° СГШ; 7.58250° ИГД / 53.63250; 7.58250Координати: 53°37′57″N 7°34′57″E / 53.63250° СГШ; 7.58250° ИГД / 53.63250; 7.58250

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се наоѓа на крајбрежјето на источнофризискиот брег на Северното Море. Холтгаст се наоѓа помеѓу Езенс и Дорнум. Во близина на Холтгаст се наоѓа шумата Шафхаузер и градот Езенс. Холтгаст поседува станица на железничката линија Источна Фризија.

Општински единици уреди

Кон општината Холтгаст покрај главното место Холтгаст припаѓаат и местата Дамзум, Фулкум и Утгаст.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди