Холидеј Ин (англиски: Holiday Inn) е меѓународен синџир на хотели основан како дел од британската групација на хотели IHG. Иако започнал како ланец на мотели, денес е еден од најголемите хотелски синџири со 3,414 објекти на глобално ниво.[1][2] Преку 100 милиони посетители дневно ги користат услугите на Холидеј Ин ширум светот.[3]

Холидеј Ин
Дејностхотелиерство
ОснованоМемфис (Тенеси)
(1 август 1952)
ОсновачКимонс Вилсон
Седиште,
Испостави
3,414
Опслужувани подрачја
Америка, Европа, Среден Исток, Африка, Азија
Услугихрана, сместување, состаноци, пансиони
Матично претпријатие
InterContinental Hotels Group
ОдделенијаHoliday Inn Express
Мреж. местоholidayinn.com

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Holiday Inn Express information page“. Архивирано од изворникот на 2016-09-05. Посетено на 2013-07-06.
  2. „Holiday Inn information page“. Архивирано од изворникот на 2009-02-19. Посетено на 2013-07-06.
  3. „Supplementary Information“ (PDF). International Hotels Group. 31 март 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-06-03. Посетено на 6 јуни 2009.

Надворешни врски уреди