Отвори го главното мени

Хоенкирхен (Мекленбург)

Хоенкирхен (германски: Hohenkirchen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Хоенкирхен
Грб на Хоенкирхен
Хоенкирхен (Мекленбург) is located in Германија
Хоенкирхен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Јирген Мевиус
Основни податоци
Површина 40,98 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.306 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM, GDB, GVM, WIS
Пошт. бр. 23698
Повик. бр. 038428
Портал www.kluetzer-winkel.de
Местоположба на Хоенкирхен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°55′N 11°19′E / 53.917° СГШ; 11.317° ИГД / 53.917; 11.317Координати: 53°55′N 11°19′E / 53.917° СГШ; 11.317° ИГД / 53.917; 11.317

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)