Виншендорф (Елстер)

Виншендорф (Елстер) (германски: Wünschendorf/Elster) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Виншендорф (Елстер)
Грб на Виншендорф (Елстер)
Виншендорф (Елстер) is located in Германија
Виншендорф (Елстер)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Јенс Ауер
Основни податоци
Површина 19,45 км2
Надм. височина 216 м
Население 2.747 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Портал www.wuenschendorf.de
Местоположба на Виншендорф (Елстер) во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′44″N 12°5′51″E / 50.79556° СГШ; 12.09750° ИГД / 50.79556; 12.09750Координати: 50°47′44″N 12°5′51″E / 50.79556° СГШ; 12.09750° ИГД / 50.79556; 12.09750

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)