Херман Емил Фишер

Херман Емил Фишер (Ојскирхен, 9 октомври 1852 - Берлин, 15 јули 1919) — германски биохемичар.

Емил Фишер
Херман Емил Луис Фишер
Роден(а)9 октомври 1852(1852-10-09)
Ојскирхен, Германија
Починал(а)15 јули 1919(1919-07-15) (возр. 66)
Берлин, Германија
самоубиство
ПолињаХемија
Докторски менторАдолф фон Баејер
Познат попроучување на шеќерите & пурините
Поважни наградиНобелова награда за хемија (1902)

Херман Емил Фишер ја добил Нобеловата награда за хемија во 1902 година. Тој ја открил Фишеровата естерификација и ги развил фишеровите проекциони формули, симболичен начин на прикажување на асиметричните јаглеродни атоми.

Надворешни врски

уреди