Хедвигенког

Хедвигенког (германски: Hedwigenkoog) — општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хедвигенког
Здобиена земја од Северното Море кај Хедвигенког
Здобиена земја од Северното Море кај Хедвигенког
Грб на Хедвигенког
Хедвигенког is located in Германија
Хедвигенког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Клаус Николај
Основни податоци
Површина 16,36 км2
Надм. височина 0 м
Население 208 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25761
Повик. бр. 04833, 04834
Портал amt-buesum-wesselburen.de
Местоположба на Хедвигенког во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°11′N 8°50′E / 54.183° СГШ; 8.833° ИГД / 54.183; 8.833Координати: 54°11′N 8°50′E / 54.183° СГШ; 8.833° ИГД / 54.183; 8.833

Хедвигенког се наоѓа на брегот на Северното Море, северно од Бизум. Се состои од 1.600 хектари мочуриште здобиено од морето (наречено „ког“ на германски) и заштитено со брана во 1696 година за да се обезбеди земјена врска помеѓу Бизум и Веселбурен. Првиот дел од нејзиното име доаѓа во чест на Хедвиг Софија од Шведска, жена на војводата Фридрих IV на Шлезвиг-Холштајн-Готорп.

Грбот на општината е изменета верзија на печатот на војводата и прикажува лебед кој држи јагула. Животните во првобитната верзија биле штрк и змија.

Стопанството на Хедвигенког се заснова на земјоделство и ветерна енергија, како и туризам, кој во последните години е растечка гранка.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)