Хатиџе султан

Хатиџе Султан (1496, Одрин - 1538, Цариград) — отоманска принцеза, ќерка на султанот Селим I и Ајше Хафса Султан, и сестра на Сулејман I.

Хатиџе султан
İstanbul - Yavuz Selim Camii - Mart 2013 - r3.JPG
Саркофаг на Хатџе султан во Селимовата џамија
Сопружник Искендер
Паргали Ибрахим-паша
Деца
Хуриџихан султан
Шехзаде Осман
Династија Отоманска династија
Татко Селим I
Мајка Ајше Хафса султан
Роден(а) 1496
Одрин
Починал(а) 1538 (42 година)
Цариград
Почивалиште Џамија Јавуз Селим
Вероисповед ислам

Таа била позната по нејзиниот брак со Ибрахим Паша - десна рака на султанот Сулејман. Султанот на Хетиџе и Ибрахим им подарил една огромна раскошна палата.

ЖивотописУреди

Хатиџе султан е родена во 1496 година. Првично била мажена за Искендер Беј кој подоцна починал. Потоа била венчана за Паргали Ибрахим-паша, кој бил назначен за Голем Везир во 1523 и со оваа функција работел 13 години. Била влијателна во Царскиот Харем, а по смртта на нејзиниот маж во 1536 година, таа наследила големо богатство кое го оставила на своите две деца.

Во 1536 година, Паргали Ибрахим-паша бил погубен по наредба на братот на Хатиџе (Султан Сулејман I).

Постојат шпекулации дека Хатиџе извршила самоубиство после жалењето по мажот ѝ. Починала само после две години од смртта на својот сопруг, кога имала четириесет и две години.

Нејзината смрт е прашање на контроверзност, таа умрела или во 1538 или 1582.

Појава во литературата и популарната култураУреди

Во ТВ серијата ,,Величенствениот", Хатиџе Султан ја глуми турската глумица Селма Ергеч.