Турски и исламски музеј на уметноста

Турскиот и исламскиот музеј на уметноста (турски: Türk ve İslam Eserleri Müzesi) се наоѓа на Плоштадот Султан Ахмед, во Еминону, Истанбул, Турција. Музејот бил изграден во 1524 година. Во текот на својата историја, објектот пред да стане музеј се користел како палата на Паргали Ибрахим-паша, првиот голем везир на Сулејман Величествениот.

Турски и исламски музеј на уметноста
Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Turkish and Islamic Arts Museum 01.jpg
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Музејот денеска вклучува колекција од исламската калиграфија, разни типови на плочки, теписи. Освен тоа, музејот етнографски ги прикажува различните култури кои во текот на историјата живееле на овие простори.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°0′22.68″N 28°58′28.42″E / 41.0063000° СГШ; 28.9745611° ИГД / 41.0063000; 28.9745611