Фрозе (германски: Frose) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.

Фрозе
Дел во Зеланд
Историска кула во Фрозе
Историска кула во Фрозе
Историска кула во Фрозе
Грб на Фрозе
Фрозе во рамките на Германија
Фрозе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 105 м
Население 1.518  (31 декември 2006)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06464
Повик. бр. 034741
Координати 51°47′N 11°22′E / 51.783° СГШ; 11.367° ИГД / 51.783; 11.367Координати: 51°47′N 11°22′E / 51.783° СГШ; 11.367° ИГД / 51.783; 11.367