Фредерика (кралица на Грција)

(Пренасочено од Фредерика (Хановер))

Фредерика (18 април 1917 - 6 февруари 1981) била германска принцеза и кралица на Грција, како сопруга на грчкиот крал Павле.

Фредерика
Кралица на Грција
На позиција1 април 1947 – 6 март 1964
Почивалиште
Грција Кралски гробишта, Грција
СопружникПавле
ДецаСофија, кралица на Шпанија
Константин II, крал на Грција
Принцеза Ирена
Полно име
Фредерика Лујза Тира Викторија Маргарет Софија Олга Сесилија Изабела Кристина
ДинастијаДинастија Хановер
Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоЕрнест Август III
МајкаВикторија
ПотписФредерика's signature
Принцезата Фредерика од Хановер, подоцна кралица на Грција
Принцезата Фредерика од Хановер, подоцна кралица на Грција

Таа е родена во Харц, Германија, како Фредерика Лујза Тира Викторија Маргарет Софија Олга Сесилија Изабела Кристина, принцеза на Хановер, принцеза на Велика Британија и Ирска и војвотка на Брауншвајг. Таа е ќерка на Ернест Август III и внук на англискиот крал Џорџ V и принцеза Викторија. Нејзината мајка била единствената ќерка на германсдкиот император Вилхем II и Августина Викторија.

На 9 февруари 1938 година се венчала за грчкиот крал Павле. Тие двајцата имале блиски роднински врски бидејќи мајката на Павле, Софија, била сестра на германскиот цар Вилхем. Тие имале три деца: