Франкенхајм/Рен

(Пренасочено од Франкенхајм)

Франкенхајм/Рен (германски: Frankenheim/Rhön, исто така позната и како Франкенхајм на Рен; ренски: Frankeme) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Франкенхајм/Рен
Поглед на Франкенхајм/Рен
Поглед на Франкенхајм/Рен
Поглед на Франкенхајм/Рен
Грб на Франкенхајм/Рен
Франкенхајм/Рен во рамките на Германија
Франкенхајм/Рен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Градоначалник Александер Шмит (независен)
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 750−780 м
Население 1.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.frankenheim-online.de
Местоположба на Франкенхајм/Рен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°05′0″E / 50.53333° СГШ; 10.08333° ИГД / 50.53333; 10.08333

Географија

уреди

Општината се наоѓа на ридскиот масив Хоен Рен, на тромеѓето на сојузните покраини Хесен, Тирингија и Баварија, во биосферниот резерват Рен и е највисоко село во областа (750-780 м.).

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди