Фонтегрекаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Фонтегрека
општина
Fontegreca
Поглед кон Фонтегрека
Поглед кон Фонтегрека
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна9,6 км2 (37 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно866
 • Густина9,0/км2 (23/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија