Фатљум Жута - Љуми (албански: Fatlum Zhuta - Lumi; Струга, 18 септември 1988) е македонски боксер во класичен бокс, учесник на европски и светски првенства.

БиографијаУреди

Жута е роден во Струга на 18 септември 1988 година. Напоредно со образованието, Жута тренира и класичен бокс. Негов најголем успех му е титулата „најборбен боксер“ која ја добил со победата во финалето на косовскиот боксерски турнир Благодарам НАТО во 2010 година. Тој е член на струшкиот боксерски клуб „Синди“.[1]

НастапиУреди

Жута до 2010 година има учествувано во 35 натпревари од кои во 27 освојува победи и тоа: 4 пати шампион во бокс во Македонија, 3 пати шампион во бокс на меѓународни натпревари итн.

  • 2007 год. на меѓународен турнир во бокс во Босна и Херцеговина го - сребрен медал[1]
  • 2007 год. во Бања Лука, БиХ -станува меѓународен шампион во бокс - златен медал.
  • 2008 год. учествува на европското првенство во бокс во Ливерпул, Англија.
  • 2009 год. учествува во светското првенство во бокс во Милано, Италија и го освојува 32 место во светот.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Боксерот Жута освои сребро во Сараево“, Нова Македонија, понеделник 3.5.2010 (посет. 29 ноември 2010 г). (на македонски)

Надворешни врскиУреди