Утендорф (германски: Utendorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Утендорф
Поглед од сретселото кон црквата
Поглед од сретселото кон црквата
Грб на Утендорф
Утендорф is located in Германија
Утендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Мартин Тил
Основни податоци
Површина 8,09 км2
Надм. височина 380 м
Население 435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 03693
Портал www.vg-dolmar.de
Местоположба на Утендорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′N 10°26′E / 50.617° СГШ; 10.433° ИГД / 50.617; 10.433Координати: 50°37′N 10°26′E / 50.617° СГШ; 10.433° ИГД / 50.617; 10.433

ГеографијаУреди

Утендорф се наоѓа околу пет километри северно од окружниот град Мајнинген.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди