Уснија Реџепова

Уснија Реџепова (Скопје, 4 февруари 1946 - Белград, 1 октомври 2015) — српска и македонска пејачка со ромско и турско потекло.[1]

Уснија Реџепова
Usnija Redzepova-mc.rs.jpg
Роден 4 февруари 1946
Скопје, СР Македонија
Починал 1 октомври 2015
Белград
Националност Македонска Ромка
Занимање пејачка и глумица

Уснија ја глумела Коштана во Народниот театар во Белград, цели 25 години.[2] Покрај тоа, Уснија се појавила како пејачка во филмот Дервишот и смртта од 1974 година.

Таа е добитничка на националната пензија на Република Србија, од 29 декември 2011 година.[3]

НаводиУреди

  1. „Vesti online / Scena / Estrada / U meni teče romska i turska krv“. Посетено на 29 декември 2011.
  2. Уснија Реџепова: Национална пензија највеће признање („Вечерње новости“, 7јануари 2012)
  3. Добитници националних пензија („Политика“, 5јануари 2012)

ПоврзаноУреди