Тумбите (Раец)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тумбите


Местоположба 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750
Основни податоци
Место Раец
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумбитенаселба од неолитското време во атарот на селото Раец, Македонија. Од двете страни на патот Градско-Прилеп, на 20. километар, на простор од 100 на 100 метри се наоѓаат фрагменти од керамички садови со фина и груба фактура, како и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 156. ISBN 9989-649-28-6.