Грамаѓе (Раец)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамаѓе


Местоположба 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750
Основни податоци
Место Раец
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓенаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Раец, Македонија. Во подножјето на ридот Тисавец, северно од старите гробишта, на мала површина има фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.