Тумба (Мокрино)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тумба

Карта

Местоположба 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000
Основни податоци
Место Мокрино
Општина Ново Село
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во Мокрино, Општина Ново Село.

Претставува некропола од римско време. На околу 50 м од јужната страна на селското училиште биле уништени повеќе гробови со конструкции од камени плочи и тегули[1].

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069