Трејси Шевалие

американска писателка

Трејси Роуз Шевалие, FRSL (родена на 19 октомври 1962 година) [1] е американско-британски романописец. Таа е позната по својот втор роман „ Девојче со бисерна обетка“, кој бил адаптиран како филм во 2003 година во кој глумат Скарлет Јохансон и Колин Фирт .

Tracy Chevalier
FRSL
Роден/аTracy Rose Chevalier
19 октомври 1962(1962-10-19)(61 г.)
Washington, D.C., U.S.
ЗанимањеWriter
ЈазикEnglish
ДржавјанствоUnited States / British
ОбразованиеBachelor's degree in English; Master's degree in Creative Writing
Апсолвент наOberlin College
University of East Anglia
ЖанрHistorical fiction
Значајни делаGirl with a Pearl Earring
Сопруг/аJonathan Drori
Деца1
РодниниDouglas Chevalier
мрежно место
tchevalier.com

Икона за портал Портал: „Книжевност

Лична позадина

уреди

Трејси Шевалиер е родена на 19 октомври 1962 година во Вашингтон[2] како ќерка на Даглас и Хелен Шевалие. Нејзиниот татко бил фотограф кој работел со „Вашингтон пост“ повеќе од 30 години. Нејзината мајка починала во 1970 година, кога Шевалие имала осум години. Шевалие има постара сестра, Ким Шевалие, која престојува во Сулан, Франција; и брат, Мајкл Шевалие, кој живее во Салида, Колорадо.[3] Од 2013, Шевалие живее во Лондон со нејзиниот сопруг Jonонатан Дрори[4] и синот Џејкоб.[5]

Таа завршила во средното училиште Бетесда-Чеви Чејс во Бетесда, Мериленд, во 1980 година. Откако добила диплома по англиски јазик на колеџот Оберлин во 1984 година, таа се преселила во Англија, каде започнала да работи во издаваштво. Во 1993 година, таа започнала да студира Творечко пишување, магистрирајќи на Универзитетот во Источна Англија. Нејзини учители биле романописците Малком Бредбери и Роуз Трејмен.[5]

Професионално позадина

уреди

По дипломирањето на колеџот Оберлин, Шевалие се преселила во Англија, каде што започнала да работи како редакциски асистент со „Речникот на уметноста“ на Макмилан, а потоа се придружуила на Сент Џејмс Прес, служејќи како уредник на референтни книги.[6]

Нејзиниот прв роман, Девствено сино, бил објавен во Велика Британија во 1997 година и бил избран од W H Smith за нивната изложба на нови автори.[7] Нејзиниот втор роман, со наслов Девојче со бисерна обетка, бил објавен во 1999 година. Делото, кое се заснова на познатата слика на Вермер, е преведено на 38 јазици. Заклучно со 2014 година, продаден е во над пет милиони примероци ширум светот.[8] Ја освоила наградата Барнс и Нобл Откритија во 2000 година.[9] Во 2003 година, бил објавен филм заснован на романот, кој добил три номинации за Оскар во 2004 година, заедно со десет БАФТА и два Златни глобуси. Нејзиниот роман „Последното бегство“ од 2013 година бил почестен со наградата за книга во Охајоана[10] и бил избран за Richard and Judy Book Club book за есента 2013 година.[11]

Во 2011 година таа ја уредувала Why Willows Weep, збирка раскази од 19 автори, чија продажба собрала пари за Woodland Trust, за што нејзиниот сопруг служел како повереник.[12][13]

Почести и награди

уреди
 • 1997 година: Свеж талент WH Smith за Богородица Сина [14]
 • 2000 година: Награда Барнс и Нобл Откритија за девојче со бисерна обетка [9]
 • 2008: соработник, Кралско друштво за литература [15]
 • 2013 година: Награда за книга во Охајоана, за последниот бегство [10]
 • 2013 година: Richard and Judy Book Club book за книгата Последното бегство[11]
 • 2013: Почесен докторат, колеџ Оберлин и универзитет во источна Англија[16]

Дела

уреди
Како уредник
 • Детски писатели на дваесеттиот век, 3-то издание, Сент Jamesејмс Прес, 1989,ISBN 0912289953, LCCN 90-171621 година
 • Читател, Се омажив за него: Приказни инспирирани од Џејн Ер, 2016,ISBN 9780008150570

Наводи

уреди
 1. „Tracy Rose CHEVALIER - Personal Appointments (free information from Companies House)“. beta.companieshouse.gov.uk. Посетено на 25 July 2018.
 2. Sharp, Michael D. (2006). Popular Contemporary Writers, Marshall Cavendish, p. 349. ISBN 978-0761476016.
 3. Schudel, Matt (2007-06-10). „Photographer Douglas Chevalier“. The Washington Post. Посетено на 2013-09-13.
 4. „Tracy Chevalier“. TheShortReview.com. Архивирано од изворникот на 2016-05-06. Посетено на 2013-09-13.
 5. 5,0 5,1 Jardine, Cassandra (2003-09-09). „I thought: 'Who's playing a prank?'. The Daily Telegraph. London. Посетено на 2013-09-13.
 6. „Tracy Chevalier - About Me“. Tracy Chevalier (tchevalier.com). 2012-12-11. Архивирано од изворникот на 2013-10-05. Посетено на 2013-09-13.
 7. Helen Stevenson (1997-02-01). „Books: Independent choice: first novels - Books - Arts & Entertainment“. The Independent. London. Посетено на 2013-09-13.
 8. Jessica Salter (2014-03-28). „The world of writer Tracy Chevalier“. The Telegraph. London. Посетено на 2017-02-21.
 9. 9,0 9,1 „Barnes & Noble.com Awards“. Barnesandnoble.com. 2013-09-30. Архивирано од изворникот на 2013-07-31. Посетено на 2013-10-06.
 10. 10,0 10,1 „Ohioana Fiction Set in Ohio: 2013 Winner“. Ohioana.org. Архивирано од изворникот на 2014-07-27. Посетено на 2013-10-06.
 11. 11,0 11,1 „Autumn 2013 - Current Reads“. Richard and Judy (richardandjudy.co.uk). 2013-08-29. Архивирано од изворникот на 2013-09-05. Посетено на 2013-10-06.
 12. Feilden, Tom (10 October 2011). „From weeping willows to mighty oaks“. BBC News.
 13. Etoe, Catherine (17 November 2011). „Review - Why Willows Weep. Edited by Tracy Chevalier and Simon Prosser“. Camden Review. Посетено на 7 August 2016.
 14. 1972-, Hamilton, Geoff (2010). Encyclopedia of contemporary writers and their works. Jones, Brian, 1959-. New York, NY: Facts On File, Inc. стр. 63. ISBN 9780816075782. OCLC 406944997.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 15. „Royal Society of Literature » Tracy Chevalier“. rsliterature.org (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-01-27. Посетено на 2018-01-26.
 16. „Honorary Graduates - UEA“. portal.uea.ac.uk (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-01-27. Посетено на 2018-01-26.

Надворешни врски

уреди