Травис Мајер (велосипедист)

австралиски велосипедист

Травис Мајер (англиски: Travis Meyer; р. 8 јуни 1989) — поранешен австралиски професионален велосипедист, кој возел професионално во периодот 2010-2016.

Травис Мајер
Лични податоци
Цело имеТравис Мајер
Роден8 јуни 1989(1989-06-08)(34 г.)
Вивиш, Западна Австралија, Австралија
Висина1,77 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и порано велодромски велосипедизам[1]
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2008–2009 Тим Џајко-АИС
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–2016
Гармин-Транзишанс
ГринЕЏ
Драпак Профешанл Сајклинг
Значајни победи
Национален друмски првак (2010)

Негова прва UCI ProTour трка била Тур Даун Андер 2009.[2] На почетокот на 2010 ја освоил друмската трка на државното првенство.[3]

Мајер се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[4]

Личен живот уреди

Неговиот брат Камерон Мајер е исто така велосипедист,[5] и возел со Травис во Орика-ГринЕЏ во 2012 и 2013 година.

Достигнувања уреди

2006
Светски јуниорски велодромски првенства
1.   Медисон
1.   Екипна потера
2007
Светски јуниорски велодромски првенства
1.   Поединечна потера
1.   Скреч
1.   Екипна потера
10. Друмска трка
2008
1.   Краен пласман Трка околу Берлин
1.   Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 3
1. Етапа 7
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Краен пласман Ронде де л’Изар
2009
1.   Национално велодромско првенство - Екипна потера
1. Краен пласман Трка околу Перт
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
10. Краен пласман Трка околу Јапонија
2010
1.   Национално друмско првенство
5. Гран Премио Нобили Рубинетери
2015
8. Краен пласман Трка околу Тајван
9. Краен пласман Трка околу Кореја
2017
6. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015
  Џиро
  Тур 130
  Вуелта 165

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. http://www.velonation.com/News/ID/6824/Travis-Meyer-retires-from-track-racing-plans-to-put-everything-into-road-career.aspx
  2. „Травис Мајер“. Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 12 септември 2009.
  3. „Мајер сам до победа на друмската трка“. Архивирано од изворникот на 2010-01-12. Посетено на 2013-03-29.
  4. „Драпак објави три нови лица“. Cyclingnews.com. Future plc. 21 октомври 2013. Посетено на 18 декември 2013.
  5. „Bobridge, Meyer brothers first Australian signings for GreenEdge“. Cycling News. Future Publishing Limited. 5 August 2011. Посетено на 1 January 2012.

Надворешни врски уреди