Тортелините се тестенини во облик на прстен кои потекнуваат од италијанскиот регион Емилија (особено од Болоња и Модена). Тие традиционално се полнети со мешавина од месо (свинско филе, сирова пршута, мортадела), сирење пармезан, јајца и морско оревче и се служат во супа од капон (чорба од капон).[1]

Тортелини
ВидТестенини
Земја на потеклоИталија
Регион или државаЕмилија-Ромања
Cookbook: Тортелини на Викикниги 


Додека вообичаено се продаваат свежи или домашни во областа на потеклото, индустриски спакувани, сушени и замрзнати тортелини се појавуваат на многу локации низ светот, особено таму каде што има големи италијански заедници.

Потекло Уреди

 
Тортелини рачно изработени над дрвена даска за тркалање на тесто
 
Индустриски направени тортелини, лесно препознатливи по исклучително правилно сечење на тестото и симетричното затворање на краевите

Потеклото на тортелините е спорно: и Болоња и Модена, градови во италијанскиот регион Емилија-Ромања, тврдат дека се нејзиното родно место.[2]

Рецептот за јадење наречено „тортелети“ се појавува во 1570 година во Бартоломео Скапи. Записите на Винченцо Танаро во средината на 17 век биле одговорни за преименување на тестенините во тортелини. Во 1800-тите, се појавиле легенди кои го објаснат потеклото на рецептот, нудејќи компромис. Кастелфранко Емилија, сместен помеѓу Болоња и Модена,[2] е претставен во легенда, во која Венера престојува во гостилница. Обземен од нејзината убавина, гостилничарот ја шпионира низ клучалката низ која може да го види само нејзиниот папок. Тоа беше инспирирано од создавањето на тестенини во оваа форма. Од оваа легенда произлегува терминот ombellico di Venere (Папокот на Венера), кој повремено се користи за опишување на тортелини.[3] Во чест на оваа легенда, во Кастелфранко Емилија се одржува годишен фестивал.[4] Друга легенда вели дека формата доаѓа од архитектурата на Модена, која наликува на желка.

 
Тортелини во супа

Споредба со тортелони Уреди

Тортелоните се тестенини во слична форма, но поголеми, обично 5 g, наспроти 2 g за тортелини,[5] и со различни затворени краеви. Додека тортелините имаат фил на база на месо, тортелоните се полнат со рикота, а понекогаш и со магдонос или спанаќ. Покрај тоа, додека тортелините традиционално се готват и се сервираат во супа, тортелоните се готват во вода, се пржат во смеса (традиционално со путер и жалфија) и се служат суви.

Процес на производство Уреди

Производни чекори Уреди

 1. Измешајте мелено свинско месо заедно со останатите состојки за да го направите филот
 2. Измешајте брашно и јајца за да направите тесто
 3. Следува израмнување на тестото
 4. Израмнето тесто исечи го на квадрати
 5. Депонирање на дел од филот на секој квадрат тесто
 6. Формирање на тортелини
 
Тортелини над дрвена даска за виткање на тестото, за време на процесот на производство

Опрема Уреди

Домашна Уреди

 • даска за сечење
 • нож
 • оклагија
 • секач за тесто

Индустрија Уреди

 • сецкалка
 • машина за мешање
 • машина за формирање (машина за тортелини)

Наводи Уреди

 1. „Official recipe of the tortellino, as it was registered at the Chamber of Commerce of Bologna in 1974“ (PDF). www.confraternitadeltortellino.it (италијански). Посетено на 2018-12-31.
 2. 2,0 2,1 Zanini De Vita, Oretta (2009). Encyclopedia of Pasta. University of California Press. стр. 297–299. ISBN 9780520944718.
 3. The Oxford Companion to Italian Food by Gillian Riley
 4. Poggioli, Sylvia (27 August 2013). „Tortellini, The Dumpling Inspired By Venus' Navel“. NPR. Посетено на 12 May 2018.
 5. Barilla US (manufacturer) FAQ

Надворешни врски Уреди