Топлак (Луке)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Топлак


Местоположба 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Основни податоци
Место Луке
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Топлак археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Луке.

Претставува населба од доцната антика

Во централниот дел на селото Лучка Река мештаните откриле повеќе питоси што ги чуваат во своите дворови.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069