Томаж Шаламун

Томаж Шаламун (словенечки: Tomaž Šalamun ),(Загреб, 4 јули 1941Љубљана, 27 декември 2014) — словенечки писател[1].

Томаж Шаламун
Tomaž Šalamun
Томаж Шаламун во 2005 година
Роден(а)4 јули 1941 (1941-07-04) (79 г.)
Загреб , Социјалистичка Република Хрватска ,СФР Југославија
Починал(а)4 јули, 2014,
Љубљана, Словенија
ЖивеалиштеЉубљана, Словенија
НационалностСловенец
Занимањеписател

ЖивотописУреди

Томаж Шалмун, роден бил во Загреб, 1941 година. Живеел во Љубљана. Гимназија завршил во Копер (1960). Студирал историја и и историја на уметноста во Љубљана (1965). Бил член на авангардната група ОХО заедно со неговиот брат, сликарот Андраш Шаламун[2].

Во 1969 се вработил во Модерната галерија во Љубљана, а 1971 станува асистент за историја на уметноста на Академијата за ликовна уметност и обликување во Љубљана [3]

ТворештвоУреди

Поезија почнал да објавува во Перспективи списание за литература од 1963 година

Во 1993 година го вбројуваат во словенечките литературни класици, по објавувањето на неговата реномирана збирка избрани песни Кондор. Околу 30 негови книги се преведени на 18 јазици.

Поетско творештвоУреди

Томаж Шаламун е претставник на втората повоена поетска генерација. Прв е што го вовел терминот модернистичка поезија[4].

Објавил над триесет поетски збирки. Уште во првата збирка „Покер“, го употребува својот поетски јазик со кој ги разбива одредени конвенции и и табуа. Никогаш не пишувал за себе и за својата личност[5].

Поетски збиркиУреди

 • Покер (1966)
 • Namen pelerine (1968)
 • Роморење за Марушка (1971)
 • Белата Итака (1972)
 • Америка (1972)
 • Арена (1973)
 • Сокол (1974)
 • Имре (1975)
 • Друиди (1975)
 • Турбини (1975)
 • Празник (1976)
 • Sвезди (1977)
 • Методот на ангелот (1978)
 • По патот на дивината (1979)
 • Историјата на светлинат е портокалова (1979)
 • Маски (1980)
 • Балада за Метка Крашовец (1981)
 • Глас' (1983)
 • Сонет за млекото' (1984)
 • Soy realidad (1985)
 • Љубљанска пролет (1986)
 • Мерката на часот (1987)
 • Жива рана, жив сок (1988)
 • Детето и еленот (1990)
 • Глаголите на сонцето (1993)
 • Aмбра (1995)
 • Црн лебед (1997)
 • Книга за мојот брат (1997)
 • Море (1999)
 • Шума и калеми (2000)
 • Tабли (2002)
 • Oд таму (2003)
 • Со Ахил по Кикладите (2004)
 • Што е што (2005)
 • Сончев воз (2005)
 • Сината кула (2007)
 • Погрешен е целиот свет (2010)
 • Летен час" (2010)
 • Опера буффо" (2011)
 • Кога (2011)
 • Бебињата (2014)
 • Оргии (2015)
 • Оној кој ја крева точката, спие (2015)
 • Шепотење" (селекција и илустрација на Метка Крашевец,2016)
 • Постсмртна битка (евиденција и илустрација на Ана Шаламун, 2018)
 • Утро: шест збирки од наследството (придружни зборови Михаел Мауриќ и Алеш Штегер, 2018) (книгата е составена од шест необјавени поетски збирки што потекнуваат од 2004 до 2013 година со наслови: Исечете се во мрежите под маслинките, Измама, Ропар, Анди, Михаел е наш, Судбина)[6].

НаградиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

ПрофилиУреди

ТворештвоУреди

ИнтервјуаУреди

Симпозиум 2011Уреди

 • 2011 Slovenska medkulturna neoavantgarda: poezija in svet Tomaža Šalamuna, Koper, Ljubljana, Zagreb.