Територија Белфор

Територијата Белфор (француски: Territoire de Belfort) — департман во регионот Бургундија-Франш Конте во источна Франција.

Територија Белфор
Департман
Грб на Територија Белфор
ЗемјаФранција
РегионБургундија-Франш Конте
ПрефектураБелфор
Потпрефектура(нема)
Управа
 • Прет. на ГСИв Акерман (СП)
Површина1
 • Вкупна609 км2 (235 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно144.600
 • Ранг95-ти
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.90
Окрузи1
Кантони15
Општини102
^1 Катастерски податоци. Не се вбројуваат устија и езеа, бари и ледници поголеми од 1 км2
Управната зграда на департманот во Белфор

Управа уреди

Департманот го носи бројот 90, а главен град е Белфор.

Историја уреди

Територијата Белфор е формирана во 1922 г. од дел од поранешната покраина Алзас во сопственост на Франција во периодот 1871-1919, која била позната и под името „Територија Белфор“. Територијата била поштедена при припојувањето кон Германија врз основа на тоа што се зборувало француски јазик за разлика од остатокот од Алзас.

Географија уреди

Департманот зафаќа површина од само 609 км2, пеети најмал во Франција (по Париз и неговите предградија Сенски Висови, Сена-Сен-Дени, и Долината на Марна).

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди


47°45′N 7°00′E / 47.750° СГШ; 7.000° ИГД / 47.750; 7.000