Отвори го главното мени

Тенис на Летните олимписки игри 1996

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 1996 во Атланта бил одржан на тврда подлога во Тенискиот центар Стоун Маунтајн од 23 јули до 3 август. За прв пат по Летните олимписки игри 1924, бил доделен само еден бронзен медал во сите дисциплини. Американските тенисери освоиле три од четирите златни медали.

Тенис на Летните олимписки игри 1996
Датум:   23 јули - 3 август
Издание:   12-то
Локација:   Тениски центар Стоун Маунтајн, Атланта, САД
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Андре Агаси (USA)
Жени поединечно
 Линдзи Девенпорт (USA)
Машки двојки
 Тод Вудбриџ и Марк Вудфорд (AUS)
Женски двојки
 Џиџи Фернандез и Мери Џо Фернандез (USA)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 1992 2000 > 

Вкупно 179 играчи се натпреварувале од 55 различни национални комитети.

Освојувачи на медалиУреди

НаводиУреди