Сутлијач

(Пренасочено од Сутлијаш)

Сутлијач или сутлијаш[1] (турски: sütlaç) е вид сладок десерт што се добива со варењето на ориз во млеко.

Сутлијаш
Пудинг од ориз
Сутлијаш
Дел од оброкотдесерт
Главни состојкиориз, вода, млеко
Варијантиповеќе

Сутлијач се приготвува со варењето на ориз во млеко со додатоци: шеќер, дарчин, ванилин екстракт или шеќер а може да биде украсен со рендано чоколадо или овошје. Се служи топол или ладен во порции (чинии).

Оваа посластица е редовно јадење на македонската, српската, бугарската и турската кујна од каде и потекнува овој десерт.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Сутлијач; сутлијаш“. ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК. Посетено на 2010-12-16.