Цимет

(Пренасочено од Дарчин)

Цимет[1], канела[2] или дарчин[3] — зачин кој се добива од кората на циметово дрво, кое најмногу расте во Шри Ланка, Индонезија, Бразил и Индија. Циметовото дрво потекнува од Југоисточна Азија, а циметот во Европа бил пренесен во XVI век[4].

Стапчиња цимет и мелен цимет

Циметот како тема во уметностаУреди

НаводиУреди

  1. „цимет“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „канела“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „дарчин“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. "Cassia, also known as cinnamon or Chinese cinnamon is a tree which has bark similar to that of cinnamon but with a rather pungent odour," remarks Maguelonne Toussant-Samat, Anthea Bell, tr. The History of Food, revised ed. 2009, p.437.
  5. Bruno Šulc, Cimetaste prodavnice. Beograd: Paidea, 2015, стр. 59-69.

Надворешни врскиУреди