Стивен Ајоделе Макинва (роден на 26 јули 1983 година во Лагос, Нигерија) — пензиониран нигериски фудбалер, кој настапуваше во својата кариера како напаѓач.Најголемиот дел од својата кариера Макинва ја помина во Италија, играјќи за фудбалски тимови од Серија А, Серија Б, и други пониски рангови на натпреварување. Тој исто така настапуваше за Нигерија. Неговото име, Ајоделе, значи "Радоста се врати дома".[1]

Стивен Макинва
Лични податоци
Полно име Стивен Ајоделе Макинва
Роден на 26 јули 1983(1983-07-26)(40 г.)
Роден во Лагос, Нигерија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Напаѓач
Младинска кариера
Ебедеи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2001 Реџина 0 (0)
2000–2001Конеглиано (позајмица) 8 (2)
2001–2002 Комо 0 (0)
2002–2003 Реџина 29 (6)
2003–2005 Џенова 18 (6)
2003–2004Комо(позајмица) 21 (6)
2004Модена (позајмица) 17 (1)
2005 Аталанта 17 (6)
2005–2006 Палермо 23 (5)
2006–2012 Лацио 45 (3)
2008Реџина(позајмица) 9 (0)
2009Кјево (позајмица) 9 (1)
2010–2011Лариса (позајмица) 10 (1)
2012–2013 Карарезе 13 (6)
2013–2014 Пекинг Баксу 11 (4)
2014 Горица 5 (1)
Репрезентација
2004–2008 Нигерија 18 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 31 August 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 12 July 2013

Наводи уреди

Надворешни врски уреди