Стевче Стефановски

Стевче Стефановски е поранешен македонски ракометен голман, актуелен ракометен тренер и менаџер на РК „Еурофарм Пелистер“. Роден е на 30 јуни 1959 година[1] во Битола. Најголемиот дел од својата играчка кариера го поминал во РК „Пелистер“ од Битола, со кој играл во полуфиналето на КПК и финалето на Челинџ Купот. Настапувал и за македонската ракометна репрезентација на европското првенство во Италија во 1998 и како селектор на светското првенство во Египет во 1999 година. По неколку тренерски обиди во повеќе клубови, моментално е менаџер на РК „Еурофарм Пелистер“[2].

Стевче Стефановски
Лични податоци
Име и презиме Стевче Стефановски
Роден(а) 30 јуни 1959
Битола
Спорт Ракомет
Висина  м
Тежина 90
Позиција Голман
Прекар Црево
Клупски податоци
Тековен клуб РК Еурофарм Пелистер (менаџер)
Број 1
Сениорски клубови
Македонија

Наводи уреди