Статички манастир

манастир во Статица, Костурско

Статички манастир „Св. Илија“манастир во селото Статица, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓал на Охридската архиепископија.[1]

Статички манастир
Свети Илија
Μονή Προφήτη Ηλία Μελά
Икона на Свети Илија, 1882 г.
Карта
40°42′15″N 21°15′34″E / 40.70417° СГШ; 21.25944° ИГД / 40.70417; 21.25944
МестоСтатица, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1840
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска

Манастирот е сместен на рид на неколку стотини метри од Статица. На крајот на XVIII век мештаните изградиле мала еднокорабна базилика посветена на Свети Илија. Црквата од напред има ниска камбанарија. Иконостасот е прост, а големите икони се од XIX век. Царските двери се разбани.[2]

Околу 1840 г. овде дошле монаси и изградиле конаци, кои постојат и денес. Манастирот се користел како прибежиште за населението за време на грчката вооружена пропаганда на почетокот на XX век.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Τα μοναστήρια της Καστοριάς (μέρος 2ο)“. Ιστορικά Καστοριάς. Посетено на 6 јануари 2014.
  2. „Το μοναστήρι του Προφήτη Ηλία στον Μελά Καστοριάς. Πανηγυρίζει την 20η Ιουλίου“. Φως της Καστοριάς. 19 јули 2011. Посетено на 17 јули 2015.