Стара Липа (Липа)

Стара Липа
археолошко наоѓалиште
Стара Липа is located in Македонија
Стара Липа
Местоположба на Стара Липа во Македонија
Местоположба 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° N; 22.24639° E / 41.47917; 22.24639Координати: 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° N; 22.24639° E / 41.47917; 22.24639
Основни податоци
Име Стара Липа
Место Липа
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Липаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Липа. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 3,5 км северно од селото, на терен што претставува мала котлина. На површината лежат урнатини од објект поставен во правец исток-запад, а во непосредната близина аморфни плочи од гробни конструкции, поставени во правец запад-исток.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 235, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069