Сред Село (Подгорци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°15′31″N 20°35′55″E / 41.25861° СГШ; 20.59861° ИГД / 41.25861; 20.59861Координати: 41°15′31″N 20°35′55″E / 41.25861° СГШ; 20.59861° ИГД / 41.25861; 20.59861
Основни податоци
Место Подгорци
Општина Струга
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште кај струшкото село Подгорци. Претставува некропола од доцноантичко време.

Во селото, при изградбата на станбените објекти во 1947/48 г. биле откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

  • Црква — средновековна црква и некропола

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.