Ситарија (грчки: Σιταριά ) е село во Република Грција, општина Пајонија во област Централна Македонија. Селото има население од 148 жители според пописот од 2001 година.

Ситарија
Σιταριά
Ситарија is located in Грција
Ситарија
Ситарија
Координати: 40°57′N 22°39′E / 40.950° СГШ; 22.650° ИГД / 40.950; 22.650Координати: 40°57′N 22°39′E / 40.950° СГШ; 22.650° ИГД / 40.950; 22.650
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно148
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на околу 4 километри источно од градот Ругуновец (Поликастро) во Солунско Поле.

ИсторијаУреди

Селото е основано во 1930-те години заедно со Нова Кавала од доселеници од Кавала, ослободено со пресушување на Аматовското Езеро.[2] До 1940 година го носи името Неја Кавала 62.[3]

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Από την Καβάλα στη Νέα Καβάλα, Πρωινή του Κιλκίς, 7 Μαΐου 2010
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νέα Καβάλλα 62 - Σιταριά