Синагога Нев Шалом

Синагогата Нев Шалом (турски:Neve Şalom Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во 1951 година, а нејзин архитект е Елјо Вентура и Бернар Мотола. Оваа е најголемата синагога во Истанбул. Честопати претставувала мета на терористички напади, и тоа во 1986, каде биле убиени 22 турски евреи, 1992 и 2003.

Синагога Нев Шалом
Neve Şalom Sinagogu
בית הכנסת נווה שלום
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′36.1″N 28°58′20.7″E / 41.026694° СГШ; 28.972417° ИГД / 41.026694; 28.972417
ПрипадностЈудаизам
Осветен1951
Мреж. местоNeve Shalom Synagogue Official Website
Архитектонски опис
Архитект(и)Елјо Вентура и Бернар Мотола
Архитектонски типсинагога
Особености
Сместивост2,000