Сергеј Моња

(Пренасочено од Сергеј Монија)

Сергеј Моња (руски: Сергей Александрович Моня, роден на 15 април 1983 во Саратов) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Химки на позиција десно крило.

Сергеј Моња
Сергей Александрович Моня
SergeyMonyaBCKhimki.jpg
Позицијадесно крило
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
ЕкипаКК Химки
Роденаприл 15 1983 (1983-04-15) (38 г.)
Саратов, СССР
НационалностРусин
Драфт2004 / 23
Избран од Портланд
Проф. кариера1999–
Репрезентација