Сергеј Виталевич Безруков (руски: Сергей Витальевич Безруков, роден на 18 октомври 1973 во Москва) — руски глумец, Народен артист на Русија. Во моментот работи во студиото на Олег Табаков.

Сергеј Безруков
Роден(а)Сергеј Безруков
18 октомври 1973(1973-10-18)(50 г.)
Москва Советски Сојуз
Занимањеактер
СопружникИрина Безрукова
НаградиНароден артист на Русија
Страница
http://www.sergeybezrukov.ru/

Сергеј е син на Виталиj Безруков, кој исто така е глумец. Сергеј дипломирал на Московскиот уметнички театар. Својата официјална кариера ја започнал во 1994 година. Неговите најзначајни улоги се учеството во Бригада, Јешуа во Мајсторот и Маргарита и Сергеј Есенин во филмот Есенин.