Селица

село во Населичко, Егјеска Македонија

Селица, Селце или Селско (грчки: Εράτυρα, Ератира; до 1928 г. Κατωχώρι, Катохори;[2] до 1927 г. Σέλιτσα, Селица[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 1.097 жители (2011).

Селица
Εράτυρα
Селица is located in Грција
Селица
Селица
Местоположба во областа
Селица во рамките на Горуша (општина)
Селица
Местоположба на Селица во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°21′N 21°31′E / 40.350° СГШ; 21.517° ИГД / 40.350; 21.517
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.097
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Katochorion -- Eratyra“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.
  3. „Πανδέκτης: Selitsa -- Katochori“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.

Надворешни врски уреди