Северна Америка (маглина)

маглина во соѕвездието Лебед

Северна Америка (NGC 7000) — оддавна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Северна Америка (маглина)


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 59 м 18 с
Деклинација +44° 31' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(видлив)
5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
4
Физички податоци
Привидни димензии 120' x 100'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 октомври 1786
Други ознаки LBN 373, маглина „Северна Америка“

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како маглина „Северна Америка“ и NGC 7000 се споменува и како LBN 373.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината „Северна Америка“ е од видот EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 4 mag.[2] маглината „Северна Америка“ има привидни димензии од 120' х 100'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 59 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +44° 31' 0"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на маглината „Северна Америка“ е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3180. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди