Св. Илија (Јанче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Илија

Карта

Местоположба 41°35′12″N 20°37′41″E / 41.58667° СГШ; 20.62806° ИГД / 41.58667; 20.62806
Основни податоци
Место Јанче
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Јанче. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 м југоисточно од селото, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069