Св. Димитрија (Велгошти)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Св. Димитрија — [[археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува црква од среден век. На околу 500 м југозападно од селото, десно од патот за Охрид има мала капела со икона на „Св. Димитрија“. Според преданијата, на ова место некогаш имало стара црква посветена на истиот светец[1].

Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° N; 20.83667° E / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° N; 20.83667° E / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069