Олмец - Кулиште (Велгошти)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Олмец - Кулиште археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од железно време. Југоисточно од селото и источно од манастирската црква „Св. Петка“ се издига висок рид кој е дел од Петринска Планина. На јужната, северната и западната страна се спушта кон Велгошко Поле. На зарамнетиот простор на врвот има остатоци од четвртеста кула-набљудувачница, со надворешни димензии од 10 × 10 м, од која се зачувани северниот и јужниот ѕид, широки во основата по 1 м. По површината на теренот се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал[1].

Олмец - Кулиште
археолошко наоѓалиште
Олмец - Кулиште is located in Македонија
Олмец - Кулиште
Местоположба на Олмец - Кулиште во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° N; 20.83667° E / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° N; 20.83667° E / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069